ODKAZY

KONTAKTY

Autor: MF DNES
Zdroj: MF DNES
Datum: 2003

Příspěvky od EU jsou pro jen bohaté,
tvrdí polský řezník

Dabrowno, Polsko - Zažloutlé vykachlíkované stěny, několik zahnědlých vypínačů zářivek, betonová podlaha. „To už tu dlouho nebude. Do tří měsíců chceme být připraveni na unii,“ říká do vyprázdněné prostory Józef Matczak, malý postarší rezolutní chlapík, majitel rodinné továrny na masné výrobky v Dabrownu na severovýchodě Polska, a míří do vedlejší haly. Tady už je vše přesně podle unijních předpisů.

Moderní stroje se stříbrně lesknou a vylétají z nich nekonečné šňůry párků, které zaměstnanci v bílých pláštích a rukavičkách hbitě nahazují na kovové tyče. „Tak tohle je ze SAPARD,“ poklepává majitel spokojeně na stroje.

Jenže to zatím není tak úplně pravda. Získat peníze ze SAPARD, unijního fondu na podporu zemědělské výroby v přistupujících zemích, je to už hodně složité. „ Ve skutečnosti jsem ještě nic nedostal - zatím jsem jen platil,“ připouští.

Pan Matczak má u fondu žádost o příspěvek asi 650 tisíc zlotých. Aby se o ty peníze vůbec mohl ucházet, musel už dlouho dopředu předložit obšírnou dokumentaci - nač a proč peníze chce. Už to bylo komplikované. „Jsme jedni z prvních, kdo od unie něco chce. Agentura, která rozděluje prostředky ze SAPARD, se na nás vlastně učí,“ tvrdí.

Pak si musel sehnat peníze. Než totiž unie vyplatí první zlotý, musí už stroje v továrně stát. Navíc bylo třeba opatřit mnohem více než oněch požadovaných 650 tisíc - fond totiž uhradí pouze dvě pětiny vynaložených prostředků. Zbytek platí investor sám. A tak pan Matczak požádal o úvěr 1640 tisíc zlotých. Za tři čtvrtiny potřebné sumy mu ručí banka, za zbytek se musel zaručit sám. „Na každý zlotý úvěru musím dát několikrát větší záruku,“ vysvětluje. Kromě toho musel ještě složit na finančním úřadě 400 tisíc zlotých jako zálohu na daň z přidané hodnoty za kupované stroje. „Teď to tam jen zbytečně leží,“ posteskne si. A pak si postěžuje, že prostředky zakoupené z unijní ch peněz nelze nijak odpisoat.

„I když se to nezdá, SAPARD se využívá dost těžko,“ hodnotí svou zkušenost s unijním fondem, „můžete toho využít, když jste bohatý. Je to pro velmi bohaté lidi.“ „A teď od nás znovu chtějí tu dokumentaci, co jsme jim už jednou dávali. Je to strašná byrokracie,“ dodává Matzcakova žena Halina, která má v rodinné firmě na starosti pokladnu.

Zpět